A fogak és a szájüreg betegségei
„A fogkövet mielőbb el kell távolítani, máskülönben a fogak előbb-utóbb
meglazulnak majd kiesnek.”
Fogkövesség
Kutyában az egyik leggyakoribb fogászati probléma a fogkövesség. Az állat nem szívesen eszik, nyálzik, a szájszag kifejezetten bűzös. A szájüregbe tekintve a fogakon szürkés barna felrakódás látható, a fogíny és a száj nyálkahártya gyulladt kipirult fájdalmas. A fogkő illetve a lepedék környezetében megtelepedett baktériumok a szervezetben gyulladásos folyamatokat okozhatnak.
Egyéb fogászati problémák
Fiatal kutyában ellenőrizni kell, hogy a fogváltással minden rendben van-e? Elsősorban kistestű kutyáknál fordul elő, hogy a tejfogak nem esnek ki időben. Legkésőbb az állat hét hónapos koráig ezeket célszerű eltávolítani. Ha a kutya pofáján kívülről bármilyen duzzanatot, váladékozást tapasztalunk, forduljunk állatorvoshoz, mert ez a foggyökér megbetegedésre utalhat. Állkapocs rendellenességek, nem megfelelő harapás kutyában is előfordulnak. Balesetek során a fogak és a szájüreget határoló csontok eltörhetnek. Fogszabályozással és komolyabb szájsebészeti problémával érdemes állatorvos fogász specialistához fordulni. Kerüljük az olyan játékokat, ami miatt a fogak lekophatnak, és így a gyökércsatorna megnyílhat.
„.A fogkövet mielőbb el kell távolítani, máskülönben a fogak előbb-utóbb
meglazulnak majd kiesnek.”
Egyéb képletek a szájüregben
A kutya szájüregében sajnos nem ritkák a daganatok, ezért ha bármi gyanúsat látunk, azonnal forduljunk szakemberhez. A táplálkozás során csontdarabok és egyéb idegen testek ékelődhetnek be a fogak közé, eltávolításuk sokszor csak bódítás után lehetséges.