A kutya ivartalanítása egy felelősségteljes döntés, ami számos előnnyel járhat mind a kutya, mind a gazdi számára. Fontos megjegyezni, hogy nem minden kutyának szükséges az ivartalanítás, és a beavatkozásnak megvannak a maga kockázatai is. Azonban, ha a kutya nem tenyésztésre szánt, az ivartalanítás számos előnnyel járhat, amik javíthatják a kutya életminőségét és egészségét.
Cikkek
Kutyák és macskák élősködői, repülő rovarok
A kutyák és macskák számos élősködőnek, repülő rovarnak adhatnak otthont, amelyek kellemetlenséget és komoly egészségügyi problémákat is okozhatnak. Ezek közé tartoznak a bolhák, tetvek, szúnyogok és legyek.
Bolhák: A bolhák a leggyakoribb élősködők a kutyák és macskák körében. Vérszívók, amelyek csípése viszketést, irritációt és allergiás reakciókat okozhat. A bolhák a fertőzések hordozói is lehetnek, mint a szalmonellózis és a bélféreg-fertőzés.
Tetvek: A tetvek a szőrzetben élnek, és a kutya vagy macska bőrét táplálják. Számos tetűfajta létezik, és mindegyik más-más tüneteket okoz. A tetvek csípése viszketést, irritációt és szőrhullást okozhat.
Szúnyogok: A szúnyogok nem csak az embereknek, de a kutyáknak és macskáknak is kellemetlenek. Csípéseik viszketést és irritációt okoznak, és a szúnyogok olyan betegségeket is terjeszthetnek, mint a szívférgesség.
Legyek: A legyek a kutyák és macskák ürülékét és más szerves anyagokat kedvelik. Szaporodásukhoz nedves környezetre van szükségük, ezért gyakran fordulnak elő a vízforrások közelében. A legyek fertőzéseket terjeszthetnek, és a nyáluk, amelyet a táplálkozás során ürítenek, hányingert és hasmenést okozhat a kutyákban és macskákban.
Fontos, hogy megelőzzük a repülő rovarok okozta fertőzéseket. Rendszeresen kell fürdetni a kutyát és macskát, és bolhásodás elleni megelőző szert kell használni. A környezet tisztán tartása is segít a rovarok számának csökkentésében. Ha a kutyán vagy macskán élősködőt észlel, forduljon állatorvoshoz a megfelelő kezelés érdekében.
A légzőszervek megbetegedése kutyában viszonylag gyakran megfigyelhető. A tünetek változatosak lehetnek. Fiatal állatok a légzőszervrendszer és az immunrendszer éretlensége, az idősebb kutyák
pedig a tüdő védekező képességének meggyengülése miatt fokozottabban érintettek.
„A fogkövet mielőbb el kell távolítani, máskülönben a fogak előbb-utóbb
meglazulnak majd kiesnek.”
A szemet érintő daganatok közül leggyakoribbak a szemhéjon található adenomák, adenocarcinomák. A szemgolyót érintő daganatok a szem elődomborodását, a szemtengely elferdülését, a szemhéjak duzzanatát okozhatják.
A glaucoma elnevezés alatt értjük azokat a kórképeket, melyek során a szem belső nyomása nő. A pontos diagnózis felállításához részletes szemészeti vizsgálatra van szükség. A beteg állapotától függően gyógyszeres és sebészi kezelésre is lehetőség van.
A szemlencsének vagy a lencse tokjának opálos, szürkés elszíneződését nevezzük cataractanak. Kialakulhat cukorbetegség, fertőzés trauma, besugárzás miatt. Valódi gyógykezelés csak a szemlencse sebészi eltávolításával és pótlásával valósítható meg. A kezeletlen esetek másodlagosan glaucoma kialakulásához vezethetnek.
A könnymirigyek által termelt könnyfilm bevonja a szemet, nedvesen tartja a szaruhártyát, tápanyagokat és a védekezésben fontos molekulákat szállít, fontos szerepe van a szembe jutott szennyeződések eltávolításában.