A kutyák szájhigiénéje gyakran elhanyagolt terület. Pedig a száj egészsége nagyban befolyásolja a kutya életminőségét. A fogak és az íny problémái fájdalmat okozhatnak. Ez megnehezíti az evést és rontja a közérzetet. Súlyosabb esetekben a szájbetegségek szervi problémákhoz is vezethetnek. Ezért fontos, hogy tisztában legyünk a leggyakoribb szájbetegségekkel.
Cikkek
Március elején a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen ragadós száj- és körömfájás vírust azonosított. Ez a hír sok gazdiban aggodalmat keltett. Jogosan merül fel a kérdés: vajon a kutyák is veszélyben vannak? Megfertőződhetnek ők is ezzel a súlyos betegséggel?
Amit a kutya menstruációról tudni érdemes
Sok gazdi számára okozhat fejtörést a nőstény kutya tüzelése. Ez a természetes folyamat fontos része a kutya életének. Érdemes tisztában lenni a tüzelés jeleivel és fázisaival. Így könnyebben megérthetjük kedvencünk viselkedését. A következőkben részletesen bemutatjuk a kutya tüzelésének legfontosabb tudnivalóit.
A legtöbb macskatulajdonos tisztában van vele: a cicák nagyrésze hihetetlenül válogatós. Bár ezt igyekszünk észben tartani, ha szeretett kedvencünk nem hajlandó elfogyasztani a megszokott macskaeledelt a tőle megszokott lelkesedéssel, aggódni kezdünk. Az okok egy része általában teljesen ártalmatlan, mégsem szabad félvállról vennünk az eledel megtagadását. A cicák szervezete ugyanis – a kutyákkal ellentétben – nem viseli jól az éhségét és a koplalást, rövid időn belül súlyos egészségügyi problémák alakulhatnak ki annak következtében.
Sokszor nem a kutyán múlik, hogy sajnos nem alakul jól a családi élete egy négylábúnak. Vagy egyszerűen a felelőtlen párzások eredménye, hogy sok négylábú menhelyre kerül. Lássuk, milyen feltételek szükségesek, hogy örökbe fogadjunk egy kutyust, mire kell odafigyelnünk, és mit érdemes egy ilyen lépés előtt átgondolni. Kutya örökbefogadás: kérdések, válaszok, tanácsok.
A kutya mozgékonysága és élethossza nagyban függ az ízületeinek egészségétől. Bár sok gazdi csak idősebb korban kezd el foglalkozni ezzel a témával, valójában már fiatal korban is érdemes megelőző intézkedéseket tenni.
A kutyák ételallergiája és intoleranciája egyre gyakoribb jelenség. Bár sokan szenvednek tőle, még mindig van, aki nehezen ismeri fel. Gyakran nem gondolunk arra, hogy a kedvencünk étrendje lehet a kiváltó ok, pedig a nem megfelelő táplálék számos kellemetlen tünetet okozhat.
A macskák veséi kettős funkciót látnak el: megtisztítják a vért a különböző méreganyagoktól és gondoskodnak a megfelelő mennyiségű víz szervezetből való eltávolításáról. Ezek a szervek úgynevezett nefronokból állnak. Fiatal korban a nefronoknak csak egy része aktív. Ahogy ezek idővel fokozatosan elhalnak, úgy veszik át a tartalék nefronok a helyüket. Sajnos ezek nem tudnak regenerálódni, és újak sem termelődnek, így idővel teljesen elfogynak. A problémára utaló tünetek azonban csak akkor jelentkeznek, amikor a nefronok nagyjából kétharmada már elhalt – ilyenkor a vesék károsodása már általában súlyos.