"Nekem szóltál?" - A kutya fajtájától függ, hogy van-e hatása az emberi beszédnek! Az ELTE Etológiai
A kutyafajták közötti különbségek befolyásolják a gazdikkal való kommunikációt |
Kedvenceink igazi egyéniségek. Előfordul, hogy a fülük botját sem mozdítják, ha kérünk tőlük valamit, de kilométerekről is képesek meghallani a tápos zacskó zörgését.
A magyar etológusoknak köszönhetően ma már gazdag tudásanyag áll rendelkezésünkre a kutyák beszédfelfogó és szótanuló képességéről. A háziasítás folyamatának egyik legfontosabb következménye, hogy az ember mellett szocializálódott négylábúak különleges figyelmet fordítanak az emberre és figyelemfelhívó szavaira.
Az ELTE Etológiai Tanszékénak kutatói nemrég bebizonyították, hogy az emberekkel szoros együttműködésben tevékenykedő kutyafajták (pl. terelőkutyák, vizslák vagy retrieverek) sokkal hatékonyabb módon mintázzák le egy kihívást jelentő akadály megoldását az embertől (pl. egy akadály elkerülése), mint az önállóan dolgozó munkakutyák (pl. agarak, kopók, terrierek, stb.). |
Figyelemfelhívó és semleges tónusú beszéd |
A kutatásban több mint 30 kutyafajtát vizsgáltak meg, két nagy csoportot alkotva: az emberrel szoros együttműködésre tenyésztett (kooperatív) kutyákat, mint a terelőkutyák és retrieverek, valamint az önállóan dolgozó fajtákat, mint a terrierek és agarak. A vizsgálatok során azt elemezték, hogyan reagálnak a kutyák az ember figyelemfelhívó (osztenzív) és semleges tónusú beszédére egy egyszerű feladat, például egy kerítés megkerülése közben.
A kutatás eredményei alapján a kooperatív kutyák nemcsak a figyelemfelhívó beszéd hatására, hanem semleges hangvételű kommunikáció során is hatékonyabban oldották meg a feladatot. Ezzel szemben az önálló munkakutyák nem mutattak javulást sem az osztenzív, sem a semleges kommunikáció mellett.
Forrás: https://shop.platinum-natural.hu/ |