Kutya vemhesség
A vemhesség valószínűleg a legfontosabb időszak egy kutya életében .
Sajnos gyakran alábecsülik és természetesnek veszik azt a téves hiedelmet, hogy a természet minden helyzetben tudja, mit kell tennie. A hibák azonban nagyon gyakoriak és veszélyesek az anyára és leendő kölykeire nézve.
Az egyik hamis gondolat, amelyet azonnal el kell oszlatni, az, hogy egy kutya számára bármikor alkalmas a teherbeesés .
Bár igaz, hogy a kutya párzás és vemhesség szempontjából nagyon szapora emlős, ez nem jelenti azt, hogy mindent egyszerűen a természetre lehet bízni.
Nagyon fontos például az életkor, amikor a kutya párosodik .
Általánosságban elmondható, hogy érdemes megvárni egy kutya második tüzelését, vagy akár türelmesen kivárni a harmadik tüzelést, ha óriásfajta kutyákról beszélünk. Szintén tanácsos elkerülni az idősebb (7 év feletti) kutya párosítását . Ilyen esetekben erősen javasolt az alapos előzetes állatorvosi vizsgálat. Körülbelül két évvel ezelőtt az ENCI (Olasz Kennel Klub) olyan szabályozást adott ki, amely a 7 évesnél idősebb kutyák számára állat-egészségügyi „fajhoz illő” tenyésztési engedélyt ír elő .
Bármi legyen is a helyzet, az állatorvosi gondozás és felügyelet segít a terhesség utolsó szakaszainak és a szülés kényes pillanatának biztonságos és helyes kezelésében. Az állatorvos ellenőrizheti a szülés időpontját, hány kölyökkutyát és milyen kockázatokkal jár. Általánosságban elmondható, hogy a kutya teljesen önállóan képes elvégezni a feladatot, de bizonyos fajtáknál, például a rövid orrú kutyáknál, vagy ha nagyszámú kölyökkutya van, szükség lehet műtéti vagy kényszerszülésre.
Vemhes kutya táplálása
A vemhes kutya táplálkozási igényei egy másik fontos szempont, amelyet figyelembe kell venni. A leggyakoribb hiba, hogy a vemhesség elején túltápláljuk a kutyát. Az első 40 napban azonban nem lehet jelentős súlygyarapodás a kutyán: az embriók nagyon kicsik, és ennek következtében az energiaigénye nagyon hasonló a vemhesség előttihez.
A kezdeti 40 nap után a kutyának további energiatámogatásra lehet szüksége , sokkal kisebb és sokkal gyakoribb étkezésekkel – egyes esetekben akár napi 7-8 étkezéssel is.
Az étrendnek a legjobb minőségűnek és kiegyensúlyozottnak kell lennie . Ebben a szakaszban fontos, hogy kerüljük a szükségtelen kiegészítőket (B-vitamin és kalcium), hogy elkerüljük a mellékpajzsmirigyek rossz kalcium-asszimilációját vagy hiányát