Kutya menstruáció
Amit a kutya menstruációról tudni érdemes
Sok gazdi számára okozhat fejtörést a nőstény kutya tüzelése. Ez a természetes folyamat fontos része a kutya életének. Érdemes tisztában lenni a tüzelés jeleivel és fázisaival. Így könnyebben megérthetjük kedvencünk viselkedését. A következőkben részletesen bemutatjuk a kutya tüzelésének legfontosabb tudnivalóit.
A kutya tüzelésének fázisai
A tüzelés négy fázisra osztható. Az első a proösztusz, vagy előivarzás. Ekkor a kutya péraja megduzzad és véres váladék jelenik meg. Ez a fázis általában 7-10 napig tart. A második fázis az ösztusz, vagy ivarzás. Ekkor a kutya fogamzóképes. A váladék színe halványabbá válik. A kutya elfogadja a kant. Ez a fázis 3-11 napig tart. A harmadik fázis a metösztusz, vagy utóivarzás. Ekkor a kutya hormonháztartása visszaáll a normál állapotba. Ez 60-80 napig tart. Végül az anesztusz a nyugalmi időszak. Ez a tüzelések közötti időszak.
A tüzelés jelei és tünetei
A tüzelés legszembetűnőbb jele a véres hüvelyváladék. Emellett a kutya péraja is megduzzad. Gyakran megváltozik a viselkedése. Nyugtalanabb lehet. Többet nyalogatja magát. A kanok is érdeklődni kezdenek iránta. Néha étvágytalanabbá válik. Fontos, hogy megértsük ezeket a jeleket. Így megfelelően tudunk gondoskodni kedvencünkről.
Mire figyeljünk a tüzelés alatt?
A tüzelés alatt fokozottan figyeljünk kutyánk higiéniájára. A véres váladék miatt gyakrabban kell tisztítani a környezetét. Használhatunk kutya pelenkát is. Ez segít megelőzni a foltokat a lakásban. A séták során legyünk óvatosak. A kanok megérzik a tüzelő szuka illatát. Ne hagyjuk póráz nélkül a kutyát. Figyeljünk a megfelelő táplálásra. A tüzelés alatt a kutya étvágya változhat. Biztosítsunk számára könnyen emészthető ételeket. A tüzelés után érdemes megfontolni a sterilizációt. Ez segít megelőzni a nem kívánt vemhességet. Csökkenti a méhgyulladás és más betegségek kockázatát.
Mikor forduljunk állatorvoshoz?
Ha a tüzelés rendellenesnek tűnik, forduljunk állatorvoshoz. A túl erős vérzés vagy a szokatlan váladék problémát jelezhet. Ha a kutya viselkedése nagyon megváltozik, szintén kérjünk segítséget. Az állatorvos segít megállapítani a probléma okát. Javaslatot tesz a megfelelő kezelésre. Ne habozzunk segítséget kérni, ha bizonytalanok vagyunk. A kutya egészsége a legfontosabb.