Ragadós száj- és körömfájás: veszélyben vannak a kutyák?
Március elején a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen ragadós száj- és körömfájás vírust azonosított. Ez a hír sok gazdiban aggodalmat keltett. Jogosan merül fel a kérdés: vajon a kutyák is veszélyben vannak? Megfertőződhetnek ők is ezzel a súlyos betegséggel?
Mi a ragadós száj- és körömfájás?
A ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) egy rendkívül fertőző vírusos betegség. Elsősorban a párosujjú patás állatokat érinti. Ilyenek a szarvasmarhák, sertések, juhok és kecskék. A vírus hólyagos elváltozásokat okoz a szájban, a tőgyön és a körmök környékén. A betegség súlyos gazdasági károkat okozhat. Az érintett állatokat gyakran le kell ölni a járvány terjedésének megakadályozása érdekében.
A kutyák fogékonysága a vírusra
A jó hír az, hogy a kutyák nem tartoznak a fogékony állatok közé. A Nébih tájékoztatása szerint a ragadós száj- és körömfájás vírusa elsősorban a párosujjú patásokat érinti. Más állatok, köztük a kutyák, csak nagyon ritkán fertőződnek meg. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen kizárható a fertőzés lehetősége. A kutyák elméletileg megfertőződhetnek, ha például fertőzött állat húsát vagy csontját fogyasztják.
Mit tehetünk a kutyák védelme érdekében?
Bár a kutyák kockázata alacsony, érdemes néhány óvintézkedést betartani. Kerüljük a fertőzött területeket. Ne engedjük, hogy kutyánk legelőkön vagy állattartó telepek közelében szimatoljon. Ne adjunk kutyánknak nyers húst vagy csontot ismeretlen eredetű állatoktól. Ha kutyánk tüneteket mutat, azonnal forduljunk állatorvoshoz. A tünetek lehetnek láz, étvágytalanság, hólyagos elváltozások a szájban vagy a mancsokon.
Nyugalom és körültekintés
Fontos, hogy ne essünk pánikba. A ragadós száj- és körömfájás vírusa elsősorban a haszonállatokat veszélyezteti. A kutyák kockázata minimális. Azonban legyünk körültekintőek és tartsuk be az óvintézkedéseket. Így megvédhetjük kedvenceinket a fertőzéstől.