Macska ivartalanítása: mikor érdemes, hogyan zajlik?
Eddig általános szokás volt egy éves korig várni, de úgy tűnik egyes macska fajták gyorsabban gyógyulnak, ha minél fiatalabb korban elvégzik rajtuk az ivartalanítást. A tanulmányok megállapították, hogy nem mindig az a legjobb megoldás, ha megvárjuk, mire a cicánk eléri a felnőttkort.
Nőstény macskák ivartalanítása
A nősténymacskák ivartalanításakor műtéti úton eltávolítják a petefészkeit és a méhét. Ha addig várunk, mire már a macskánk első alkalommal tüzel, az állatorvosok sokkal drágábban végzik el a műtétet. A tüzelés időszakában, sokkal több vér folyik a méh felé, ami a műtétet nagyban megnehezíti. Egyesek már időben a műtét mellett döntenek, de ahogy telik az idő, a macskatulajdonosok elvetik a műtét lehetőségét a megemelkedett kiadások miatt. Ha egy macskát nem ivartalanítanak és évről évre tüzel, de nem párosodik, pyometra-hoz vezethet, ami a méh elgennyesedését jelenti. Ez aztán tényleg az egekbe repíti az állatorvosi kezelés költségeit.
Hat hónapos kora előtt nem veszélyesivartalanítani a nőstény macskát. Sok állatorvosi rendelő már 12 hetes korban is elvégzi az ivartalanítást. A macskatulajdonosok sokkal gyorsabb gyógyulást figyelhetnek meg a kiscicáknál és a tanulmányok szerint pedig semmilyen mellékhatása nincs a fiatalkori ivartalanításnak. A felnőtt korban ivartalanított macskák sokkal nehezebben ébrednek fel az altatásból és hosszabb ideig van fájdalmuk is mint a kiscicáknak.
A kandúr ivartalanítása
Az ivartalanítás folyamatában a kandúr macskának kiveszik a heréit. A legtöbb kandúrmacska hat hónapos korában éri el a ivarérettséget. A macskatulajdonosok sokszor arról panaszkodnak, hogy a cicájuk viselkedése megváltozik. Sok macska lespricceli (megjelöli) a falat vagy a bútort. Ez általános viselkedés a szexuális érettség életkorában. A macskatulajdonosok akik a felnőtté válásig várnak, nagyon mérgesek lehetnek a kedvencük által okozott károk miatt.
A Winn macskaalapítvány elvégzett egy tanulmányt. A három teszt csoportban három különböző korosztályú macskák voltak: 7 hetesek, 7 hónaposak és 1 évesek. Miután ivartalanították őket egy teljes évig megfigyelés alatt voltak és nem találtak semmilyen különbséget az egészségi állapotukban vagy növekedésükben. Ennek alapján, az állatorvosok, azon sürgetik a macska tulajdonosokat, hogy még azelőtt végeztessék el az ivartalanítást, mielőtt még a kandúr macska elérné az egy vagy maximum a két éves kort.
Az ivartalanítás utáni gyógyulás
A műtét után még egy két napig figyelemmel kell követni a macskák állapotát. Ellenőrizzük a vágás helyét nem-e duzzadt vagy gyulladt be, nem-e piros vagy gennyes. Macska masszírozó módszerekkel megnyugtathatjuk őket. Még lehetnek fájdalmaik, de a masszázs terápia csillapítja a szöveteket, tehát nincs szükség fájdalomcsillapítóra. Ha már felnőtt korú macskákról van szó, a gyógyulás hosszabb ideig fog tartani. Takargassuk be meleg törölközőkkel és kényeztessük el a szeretetünkkel, amíg már lábra tudnak állni. A kortól függetlenül, minden macskának szüksége van egy kis időre mire a műtét után teljesen rendbe jön. Nehogy azt higgyük, hogy már másnap rohangálni fog. A kandúrok gyorsabban fognak gyógyulni, mivel rajtuk ejtett két kicsi vágáshoz nem kellettek kapcsok. A nőstény macskák egy két napot alvással töltenek és óvatosan lépkednek majd.