Új akvárium beüzemelése 1.
Az akvárium kiválasztása, elhelyezése
Az akvárium helyes kiválasztása, berendezése és betelepítése a legfontosabb lépés az akvarizálásban. Cikksorozatunkban leírjuk, hogyan is kezdj neki új hobbidnak.
Mindenekelőtt tudnod kell, mit szeretnél.
- Mekkora hely áll rendelkezésedre?
- Anyagilag tudod-e vállalni?
- Van-e időd és kitartásod hozzá?
- Utána kell nézned a kiszemelt hal igényeinek, hogy ezeket tudod-e neki biztosítani.
- Ha úgy gondolod, a halakkal kevesebbet kell foglalkozni mint egy kutyával, tévedsz. Sőt, őket nem lehet állatorvoshoz vinni, ezért neked kell felismerni és kezelni az esetleges gondokat. Fontos dolog a türelem.
- Az akvarisztikában lassabban érik be a munka gyümölcse, de garantáltan annál édesebb és hosszan tartó lesz.
Járj utána milyen halakat tarthatsz együtt azok közül amiket kiválasztottál.
Létezik vegyes akvárium, amelyben nem azonos élőhelyről származó halak vannak. A legtöbben ezzel kezdjük, hiszen tetszés szerint választhatunk halat és berendezést. Csak annyi kitétel van hogy ne ütközzenek a lakók környezeti elvárásai vagy viselkedése.
A biotóp akváriumok egészen másak. Ezek olyanok mintha egy kis szeletet vágtunk volna ki a természetből, egy hal természetes élőhelyéről. Megépítése nehezebb, hiszen a lényege pont az, hogy kevés féle halat tartunk majdnem természethű feltételek mellett. Emiatt számos eltérés van a kialakításában, berendezésében. (pl. tanganyika-tavi, malawi-tavi)
Az akvárium kiválasztása, elhelyezése
Eldöntötted hogy milyen halat szeretnél, most otthont kell neki választanod. Csakis szögletes medencét vegyél! A gömb akvárium haltartásra teljesen alkalmatlan! A kis víz, kis gond mondás a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem igaz, sőt! Nagyobb vízmennyiségnél a bomlástermékek lassabban érik el a káros koncentrációt, a vízhőmérséklet kevésbé ingadozik. Kezdőknek a közepes méretet, 60-200 L-t ajánlanám a kezelhetőség miatt.
Hová?
Jó előre tervezd el, hová fogod elhelyezni az üveget, mivel nem kis munka átköltöztetni akár 1-2 méterre is! Először is strapabíró bútorra lesz szükséged (egy feltöltött, berendezett 80 literes akvárium 100 kg-ot is nyomhat). Mindenképpen tömör fa vagy speciális fém szerkezet a megfelelő, illetve közismertek az előre gyártott akvárium állványok/szekrények, amelyekben el lehet rejteni a felszerelést is. Bármire is állítod, mindenképpen tegyél alá egy legalább 1-2 cm vastag hungarocell vagy polifoam (jobb, mert nem morzsál és több színben kapható) lapot, amire teljesen felfekszik az alja. Mindig ellenőrizd hogy a bútor vízszintes-e és stabilan áll a lábán! Fontos, hogy ne állítsd forgalmas helyre, huzatba (ablak, ajtó mellé közvetlenül), radiátor, hőforrás közelébe illetve közvetlen napfényes helyre. Legjobb ha szemből kap természetes fényt, vagy egyáltalán nem.
forrás: akvarista.hu