Új akvárium beüzemelése 3.
Növények telepítése
Az akvárium helyes kiválasztása, berendezése és betelepítése a legfontosabb lépés az akvarizálásban. Cikksorozatunkban leírjuk, hogyan is kezdj neki új hobbidnak.
Milyen növényt válasszak?
A szép akváriumnak fontos kelléke az élő növény. Műanyagból is készülnek tetszetős darabok. Ügyelj arra, hogy a növény ne nője ki túl hamar a rendelkezésre álló teret. Inkább több azonos fajtájú, mint sok különböző fajtát válassz. Gondolatban oszd 3 részre az akváriumot.
Az első, nézőoldal felőli sáv maradjon üres, mert kell az úszótér a halaidnak. Ide legfeljebb pár cm-es pázsitszerű növények kerüljenek, pl. Lilaelopsis brasiliensis, gömbmoha.
A második részbe közepes növények menjenek, mint pl. kisebb Anubias-félék és vízikelyhek, mohák, amazonasi kardfű.
Hátulra és szélre pedig a nagyobbra növők. Ilyenek pl. a tóalma, valiznéria, vízipáfrány, vizikalász.
A kis kosárkából, amiben árulják, és a gyapotból mindig óvatosan ki kell szedni mert az gátolja a gyökér fejlődését, a vízre és a halakra káros anyagok oldódhatnak ki belőle. Mindig nézd át a gyökérzetet, nehogy potyautas legyen rajta, illetve érdemes a barnás, kocsonyás szálakat levágni, amik később berohadhatnak az aljzatba. A túl hosszú szálakat nyugodtan megrövidítheted.
Figyelj arra, hogy minden szál megfelelő irányba álljon, ne lógjon ki a talajból. Vigyázz, nehogy elszorítsd a gyökereket. Beültetéskor ügyelj, mert különféle fajokat máshogy kell elhelyezni. Vedd figyelembe hogy milyen ütemben nőnek, felfelé vagy inkább oldalra terebélyesednek-e. A szálas fajtákat csoportosan, a bokrosakat egyenként ültesd. Vannak kifejezetten erős fényt kedvelő és félárnyékban élő fajok, valamint az áramlás erőssége sem mindegy egyes esetekben. Vedd figyelembe, hogy némely növényeknek felszínen lebegő vagy felszín fölé nyúló részei lehetnek, amelyek a víz alatt elpusztulnak.
Ne ess túlzásba az ültetéssel! Lehet, hogy elsőre gyérnek tűnnek, de ha jól tartod őket, hamarosan takaros dzsungelt találhatsz az üveg mögött. Ráadásul éjjelre a növények is oxigénfogyasztókká válnak és a túl buja flóra gondot is okozhat. Előfordulhat, hogy az újonnan vett, szép növényed pár nap után hullatni kezdi leveleit. Ha nem találsz rá komoly okot, az lehet, hogy azért van, mert a termesztők részben víz felett nevelték őket. Ezek a levelek hamar pótlódnak majd. Beültetéskor érdemes egy-egy táptablettát a gyökerükhöz dugni, hogy hamar megkapaszkodjanak. Ez később nem kötelező, és kényelmesebb is (de nem szükségszerű) a tápoldat alkalmazása. A növekedés üteme növényenként eltérő, vannak melyek levelükön keresztül is nagy mennyiségű tápanyagot képesek megkötni, mások inkább a gyökérzeten keresztül veszik fel ezeket. Idővel azonban látni fogod a változást.
forrás: akvarista.hu