Új akvárium beüzemelése 4.
Technika az akváriumban
Az akvárium helyes kiválasztása, berendezése és betelepítése a legfontosabb lépés az akvarizálásban. Cikksorozatunkban leírjuk, hogyan is kezdj neki új hobbidnak.
Technika az akváriumban
Megint csak azt kell mondanom, hogy ma már hatalmas kínálat áll azok rendelkezésére, akik technikai eszközökkel szeretnék felszerelni medencéjüket. Ki kell emelnem, hogy vannak, akik elkerülik ezeket (megfelelő egyensúly esetén felhasználódnak a melléktermékek is), de a biztonság és a többség kedvéért felsorolom a legfontosabb kellékeket és fontos tulajdonságaikat. Ha akvárium szettet vásároltál, akkor megvannak az alapvető dolgaid. Sajnos azonban nem mindig megfelelő minőségű és kapacitású eszközöket csomagolnak a készletbe, ezeket feltétlenül ellenőrizned, igény szerint cserélned kell!
Feladata a lebegő bomlástermékek eltávolítása a vízből illetve a lebontó baktériumok segítésével a méreganyagok nagy részének ártalmatlanítása. Kapható külső és belső szűrő, a működési elvük gyakorlatilag azonos: egy motor keresztülszivattyúzza a vizet egy szivacson (külsőnél egyéb szűrőközegeken is) és utána visszajut az akváriumba. A szűrőanyagokon hasznos lebontóbaktériumok telepednek meg. Legfontosabb adatuk a kapacitás, vagyis hány liter vizet szűrnek át óránként. Ez fel van tüntetve a dobozon, a L/óra nem azt jelenti mekkora medencébe való. A vízmennyiség 3-4-szeresének kell lenni ennek az értéknek. A szűrő 24 órában üzemeljen, esetleg az etetés idején néhány percre kapcsold csak ki. Egy kis tervezésnek kell megelőznie a beüzemelést, ugyanis nem mindegy, merre mozog a víz az akváriumban. Egyes növényeknek és halaknak eltérőek az igényeik a vízáramlás sebességét illetően és arra is kell figyelni, hogy ne legyen sarok, ahol nem mozog a víz, lerakódik a bomlástermék. A külső szűrő kisebb akváriumoknál is jobban beválhat, mert kevesebbszer kell tisztítani és nem kell a vízbe nyúlkálni érte.
Feladata az oxigénellátás biztosítása. Leggyakoribb a szűrővel kombinált levegőztető, de külön kis pumpák is kaphatók. Egyszerű, de rendkívül fontos berendezések, mivel ebben a zárt közegben nagyon hamar elfogyhat az oxigén, amit a halak pipálással (a felszínen tátogva vesznek levegőt) jeleznek is. Menjen éjjel-nappal a levegőztető, mivel éjszakára a növények is oxigénfogyasztókká válnak. Vannak akik nem levegőztetnek, mivel kevés haluk van, ezeknek elég a növények által termelt oxigén és a vízfelszín mozgatása révén a víz is tud oxigént megkötni. A habköves porlasztás esetén minél kisebb buborékméretre kell törekedni.
Feladata a víz állandó hőmérsékletének fenntartása. Mivel a halak változó testhőmérsékletűek, azaz függnek a környezetüktől, fokozottan kell figyelned a nagy ingadozások elkerülésére. A legjobb az automata fűtőt választanod, amely egy előre beállított hőmérsékletet tart fent. Persze neked is ellenőrizned kell, hogy rendesen működik-e. Mindig a vízmennyiségnek és a halaid igényének megfelelő teljesítményű eszközt válassz! Természetesen nem kell folyamatosan működnie, főleg nyáron, vagy ha olyan a lakásod, hogy a víz napi hőingadozása nem nagyobb 2-3 °C-nál. A fűtőszál körül áramoljon a víz, úgy jobb hatásfokkal működik, a vízmozgás miatt pedig a halak nem tudnak „ráhasalni”.
Ennek persze nem kell digitálisnak lennie. A hagyományos akváriumi hőmérő pontosabb, mint a felragasztós-elszíneződős fajta. Akkor is szükséged lesz rá, ha automata fűtőd van, mert minden nap ellenőrizni kell a víz hőfokát.
Az akváriumot fénycsővel világítjuk meg, nem neoncsővel vagy villanykörtével (hacsak nem speciális), ugyanis ezeknek nem megfelelő a kibocsátott fényspektrumuk. A neoncsövek más méretben készülnek, mint a szabvány tetők és a spektrumeloszlást sem tüntetik fel rajtuk. A fény minden vízi élőlény számára elengedhetetlen, úgy a növényeidnek, mint a halaidnak (kivéve egyes biotóp akváriumok). Fontos hogy ne érje erős napfény az akváriumot, mert az kellemetlen és csúnya algaképződéshez vezethet.
A szaküzletekben több típusú, méretű, erejű fénycsövet kínálnak, melyeket vegyes párban érdemes vásárolni, a kedvenceidnek legmegfelelőbbet. Egy növényes csövet egy nappali fényt adó mellé érdemes tenni, hogy kiemelje a halaid szép színét, de a növények is növekedjenek. Ezeket a csöveket a tetőbe vagy armatúrába helyezheted el.
A csöveket, bár nem égnek ki, kb. évente cserélni kell. Ennyi idő után ugyanis már nem tudják a megfelelő spektrumot sugározni. Ezt abból veheted észre, hogy növényeid növekedése lassul, vagy fokozott algaképződés veszi kezdetét, de még a jelek megjelenése előtt érdemes újat venni. Ne egyszerre cseréld a 2 csövet, mert az új hirtelen túl erős lehet és árthat a növényeknek. A világítás naponta 10-12 órát menjen, sosem többet. Használhatsz időkapcsolót, ami automatikusan egy előre beállított ciklusban kapcsolja a világítást.
forrás: akvarista.hu