Új akvárium beüzemelése 5.
Biológiai és kémiai egyensúly
Az akvárium helyes kiválasztása, berendezése és betelepítése a legfontosabb lépés az akvarizálásban. Cikksorozatunkban leírjuk, hogyan is kezdj neki új hobbidnak.
Egyéb kiegészítők
Ezek az eszközök csakis akvarista célra legyenek használva! Kelleni fog egy vödör, amivel a vízcserét intézed, gumicső a víz leszívásához, talajporszívózáshoz. Háló a halak kifogására (érdemes a halak kifejlett méretével kalkulálni). Kiskanál az etetéshez. Konnektor több dugasszal, ahová csatlakozik a szűrő, fűtő, világítás stb. Szivacs (nem dörzsis!) vagy algakaparó a takarításhoz. Egy kisebb akvárium karantén vagy nevelő célokra, ez is legyen legalább 20 literes vagy akkora, amiben néhány napig a legnagyobb halad is kényelmesen elfér.
Ha megvannak a szükséges dolgok, győződj meg róla, hogy megbízhatóan és biztonságosan működnek-e és tedd őket az akváriumba. Úgy üzemeltesd az akváriumot, mintha már hal is lenne benne, a növények amúgy is igénylik mindezt. Tehát égjen a világítás, menjen a fűtő, szűrő, levegőztető.
Kémiai és biológiai egyensúly
Nagyon fontos hogy az elkövetkezendő 4, de leginkább 5 hétben NE TELEPÍTS bele halat! Ennyi idő kell ugyanis, hogy beálljon a biológiai és kémiai egyensúly, az állatok számára mérgező anyagok lebomoljanak.
Eleinte előfordulhat, hogy a víz homályos lesz, ne aggódj ez normális, cseréld le a víz kb. 30%-át olyan csapvízzel, ami legalább 12 órát állt vödörben vagy lavórban (amit persze csakis akvarisztikai célokra használsz!). Ennyi idő alatt kiszáll belőle a klór és felveszi a szoba hőmérsékletét. A későbbiekben is mindig csak ilyen vízzel szabad vízcserét csinálnod! A feltöltés után az üvegen pici buborékok fognak megjelenni, azok a csapvízben levő klór buborékjai, így te is láthatod, hogy több óra kell, mire ez a halakra veszélyes gáz elszáll a vízből.
Az érési idő lényegesen lerövidíthető, ha van olyan akvarista ismerősöd, aki szívesen adna neked jó pár liter „érett” vizet. Esetleg egy szűrőszivacsot is kérhetsz, amit a vizedbe mosva hasznos organizmusokra tehetsz szert, melyek beindítják a szükséges biológiai folyamatokat. Ne aggódj, ha koszos lesz a víz, a szűrőd hamar megbirkózik vele. Vigyázz, olyan helyről hozz vizet, ahol nincsen beteg hal vagy élősködő!
Amíg nincsenek jelen az ammóniát és nitritet átalakító baktériumok, nagy valószínűséggel minden hal meghal. Ezeket baktériumkultúrát tartalmazó szerekkel (Sera Nitrivec, Tetra SafeStart) is be lehet juttatni. Ebben az esetben is várnod kell 7-10 napot, és hogy biztosra menj, a halak betelepítése előtti 3 napon mérj vízértékeket.
forrás: akvarista.hu