Új akvárium beüzemelése 6.
Halak kiválasztása
Az akvárium helyes kiválasztása, berendezése és betelepítése a legfontosabb lépés az akvarizálásban. Cikksorozatunkban leírjuk, hogyan is kezdj neki új hobbidnak.
Milyen halat?
A legnagyobb kérdés. Ha letelt a 4 hét és akváriumodban minden rendben, jöhetnek a lakók.
Amire ügyelj a választásnál:
- Van-e külön igénye a vízminőségre nézve?
- Mekkorára fog nőni?
- Rajban, párban vagy magányosan élő-e?
- Mekkora csapatot kell tartani belőle?
- Őrzi-e területét?
- Mennyire fér össze más halakkal?
- Mit eszik, veszélyes-e más halakra, növényekre?
- A víz melyik rétegében tartózkodik leginkább?
- Hogyan szaporodik (ha tenyészteni akarod)?
Legelőször a legstrapabíróbb fajt ajánlom megvenni. Ennek van legnagyobb esélye hogy túléli az első betelepítést. Ilyenek általában az elevenszülők, mint a guppi, molli, platti. Ők elég jól eltűrik a környezeti változást és hamar gyerekáldással örvendeztethetnek meg, ami nagy lendületet adhat egy lelkes kezdőnek. A „slágerhalak” mint a diszkosz, vitorlás, vagy aranyhal kedveltségük ellenére kifejezetten nehezen tarthatók, igényesek. Emiatt kezdőknek nem ajánlottak. Helyettük a kisebb sügerek, pontylazacok, márnák, neonhal, dániók jobb választásnak tűnnek. Szín és méretbeli sokféleségük miatt biztosan találsz köztük kedvedre valót.
Amire az egyedek kiválasztásakor figyelned kell:
- A nemek aránya
- Sose vegyél gyenge vagy betegnek látszó halat
- Ne ess túlzásba, 5-6 példánynál többet ne vegyél egyszerre
Új helyhez szoktatás
A szállítás idejére érdemes a zacskót sötét, hőszigetelő (hungarocell) dobozba tenni évszaktól függetlenül. Bár oxigént is adnak nekik a boltban, a legrövidebb úton siess haza új kedvenceiddel. Ha hazaértél, tedd a zacskót az akváriumba szájával felfelé. Oldd ki a száját. Hagyd így úszni kb. negyed órát, aztán meríts keveset az akváriumod vizéből a zacskóba. Még hagyd így egy negyed órát, ezalatt átveszi a te vized hőmérsékletét és az új lakók megismerkednek vele. Hálóval óvatosan merítsd ki a halakat, a bolti vizet sose öntsd a tiédbe. Oltsd le a világítást, sötétben könnyebben megnyugszanak, és ne adj nekik enni, mert még úgysem fogadnák el. A következő telepítésig teljen el legalább egy hét, őket már érdemes karanténozni.
Más élőlények
Itt persze nemcsak a hívatlan vendégekre gondolok. Egyre elterjedtebb a csigák, garnélák halakkal együtt való tartása.
Csigák. Hazai vizekben is előforduló kicsi csigák is bekerülhetnek az akváriumba egy-egy növénytelepítés alkalmával. Egészségügyi okokból is kockázatosak lehetnek, mert köztigazdái olyan élősködőknek, amelyek nemcsak a halakra, de az emberre is veszélyesek lehetnek. Kis létszámban semmi gond nincs velük, de ha túl jól érzik magukat, elképesztően gyorsan elszaporodnak. Ekkor már szinte eleszik a kaját a halak elől, kárt tesznek a növényzetben és végtermékükkel beterítik az aljzatot. Ellenük a növények karanténozásával lehet védekezni, illetve néhány nagyobb csiga- és halfaj is szívesen elfogyasztja a kis kártevőket.
A kereskedésben kapható díszcsigákkal is akadhat gond. Ők előszeretettel szöknek ki a vízből és távoznak ismeretlen helyre. Érzékenyebbek a vízminőségre és etetni is kell őket. Hasznuk is lehet, számos olyan algafajt fogyasztanak, amit pl. az algaevő halak nem szeretnek.
Garnélák. Manapság egyre kedveltebb a garnélák tartása halakkal, vagy akár külön akváriumban. Szépek, mókásak, könnyen szaporíthatók. Méretük 2-12 cm között változik. Általában algával, növényekkel táplálkoznak, ezért hasznosak. Hazánkban 8-10 faj van szélesebb körben elterjedve.
forrás: akvarista.hu